Renata Kudrnová

Renata Kudrnová DiS.Jmenuji se Renata KUDRNOVÁ. Narodila jsem se. v roce 1982 v porodnici v Dačicích. Většinu svého života jsem bydlela ve Slavonicích, před několika lety jsem se se svým manželem přestěhovala do vesničky Mutná, zhruba na půl cesty mezi Slavonicemi a Dačicemi a na jaře 2019 jsme se vrátili zpět do Slavonic.

Vystudovala jsem OA a VOŠ ekonomického směru. V praxi jsem dělala soukromě účetní a poté odešla na mateřskou dovolenou. Při prvním těhotenství jsem navštěvovala předporodní kurz v Jindřichově Hradci, kde nás speciálně na kojení připravila lektorka výtečně. Tato lektorka je současně laktační poradkyní proškolená Laktační ligou ČR. Nyní mám 2 děti (Jeníček a Anička), obě jsem úspěšně kojila a kojení mě naplňovalo. Vím, že na to měl velký vliv mimo jiné i výše zmíněný předporodní kurz. Při problémech s laktací jsem laktační poradkyni telefonovala, a ta mě vždy uklidnila, poradila a za krátko opět vše fungovalo tak, jak to má být.

Postupem času jsem došla k silnému vnitřnímu pocitu, že účetnictví není mé životní poslání. Pomoc a rady jak budoucím, tak i novopečeným maminkám jsou pro mě srdeční záležitostí, a tak jsem se jednoho krásného dne rozhodla, že to vše uskutečním. Nevěděla jsem, zda mohu provádět činnost laktační poradkyně a předporodní přípravné kurzy, když nemám žádné vzdělání týkající se zdravotnictví. Jenom jsem naprosto přesně věděla, že mám přinášet podporu těhotným ženám a matkám po porodu. Proto jsem se začala informovat na možnosti…

Certifikát Laktační ligy | laktační poradkyně - matkaLaktační liga ČR mi umožnila absolvovat proškolení vedené lékaři (gynekologie, pediatrie, neonatologie,…), zaměřené nejenom na laktaci a předporodní přípravy, ale i nejčastější problémy kojících maminek, časté zdravotní problémy novorozenců, výživu malých dětí, apod. Pro udělení certifikátu laktační poradkyně jsem kromě kurzu absolvovala stáž přímo v Laktační lize ve fakultní Thomayerově nemocnici spojenou se závěrečným přezkoušením. Samozřejmostí jsou pravidelné navštěvy konferencí Laktační ligy ČR, které se konají minimálně 2x ročně.

Další krok správným směrem byl lektorský kurz vázání a nošení dětí v šátku v Ostravské Bavlnce. Z počátku jsem vůbec netušila, jak důležité bude tamní setkání, jak s lektorkou Aničkou Pohořálkovou (lektorka vázání a nošení dětí v šátku, etnoložka, matka 4 nošenců), tak i s klinickou psycholožkou Michaelou Mrowetz (klinická psycholožka, psychoterapeutka a soudní znalkyně, pracuje v privátní ordinaci klinické psychologie a psychoterapie a spolupracuje s Porodnicko-gynekologickou klinikou Fakultní nemocnice v Ostravě, je spoluautorkou knihy „Bonding – porodní radost“). Zde jsem získala možnost podívat se na mateřství a rodičovství skutečně otevřenýma očima. Tyto ženy, a nejenom ony, mne neustále vedou dál a dál na cestě poznání naprosto přirozených procesů života i smrti, učí mě naslouchat a předávat jen to důležité, nic víc…

Možnost, dělat to, co mě opravdu naplňuje, pro mě znamená něco, jako začátek nového života.